1st September 2019 |
---|
8.00pm |
Best of 3 Frames |
Match No |
Knockout Matches | ||||
---|---|---|---|---|---|
1 | Venue: METROPOLITAN | Ref: | |||
Allen Hill & Adam Lilburne | 2 | - | 1 | Bob Lycett & John Wallbank | |
2 | Venue: METROPOLITAN | Ref: | |||
Kevin Genner & Chris Nolan | 0 | - | 2 | Rob Wharne & Dave Whitfield | |
3 | Venue: KENNYS SPORTSBAR | Ref: | |||
Adele Cooper & Neil Lambert | 0 | - | 2 | Andy Pearcey & Brendon Ruttledge | |
4 | Venue: KENNYS SPORTSBAR | Ref: | |||
Scott Price & Peter Sandhar | 0 | - | 2 | Dave Barker & Mike Barker | |
5 | Venue: KENNYS SPORTSBAR | Ref: | |||
Jake Cooper & Matty Simpson | 2 | - | 0 | Gaz Bryant & Simon Davies | |
6 | Venue: ST. GEORGES | Ref: | |||
Kev Brown & Andy Rawlinson | 2 | - | 0 | Sam Clews & Vojin Grujic | |
7 | Venue: STAFFORD INSTITUTE | Ref: | |||
Craig Crossley & Gaz Hughes | 1 | - | 2 | Gavin Davies & Robbie Jenkinson | |
8 | Venue: STAFFORD INSTITUTE | Ref: | |||
Alan Farrow & Warren Jesney | 2 | - | 0 | Danny Batkin & Wayne Batkin |
Doubles Knockout FINALS NIGHT
To be played Sunday 13th October 2019
Venue: Kennys Sportsbar
SCOTCH Doubles
Draw to be made 7:45pm
Start 8:00pm - Scratch 8:15pm
Semi Finalists
Stopwatch to be used - 60 seconds
1. Kenny Marsden & Luke Booth (Oxleathers B)
2. Jamie Woolley & Paddy Baidwan (St Georges)
3. Jake Cooper & Matty Simpson (Kennys Islanders)
4. Vojin Grujic & Sam Clews (Kennys Kenees)
Semi Finals - best of FIVE frames
FINAL - best of SEVEN frames
———————————
NORMAL Doubles draw
Last 16 Round
Start: 7:00pm - Best of THREE frames
Scratch 7:15pm
Jake Cooper & Matty Simpson (Kennys Islanders)
v Simon Davies & Gary Bryant (Joiners Arms)
Quarter Finals
Stopwatch to be used - 60 seconds
Start: 7:00pm - Best of FIVE frames
Scratch 7:15pm
Match ONE
Dave Barker & Mike Barker (The Kennys Cue) v
Brendan Ruttledge & Andy Pearcey (Joiners Arms)
Match TWO
Cooper/Simpson OR Davies/Bryant
Straight through to semi finals (walkover v Rawlinson/Brown)
Semi Final Draw 8:00pm
Start 8:15pm
Semi Finalists
Stopwatch to be used - 60 seconds
1. Rob 'whacker' Wharne & Dave Whitfield (Institute Jaffas/The Kennys Cue)
2. Cooper/Simpson OR Davies/Bryant
3. D Barker/M Barker OR Ruttledge/Pearcey
4. Gavin Davies & Robbie Jenkinson (Kennys Bear/St Georges)
Semi Finals - best of FIVE frames
FINAL - best of SEVEN frames
topVENUES ARE NOT TO BE CHANGED.
ALL MATCHES MUST BE PLAYED ON OR BEFORE THE SET DATE.
ANY BREACH OF THESE RULES WILL RESULT IN DISQUALIFICATION. COMMITTEE’S DECISION IS FINAL.SCRATCH TIME IS 15 MINUTES AFTER START TIME.
top